Archbishop Peter J. Hundt

Archbishop of St. John's

Most Reverend Peter Joseph Hundt was born in Hanover, Ontario, on August 26, 1956.  He attended St. Peter's Seminary in London and was ordained to the priesthood for the Diocese of Hamilton on May 8, 1982.  After serving as an associate pastor at St. Eugene Parish in Hamilton from 1982 to 1985, Bishop Hundt completed graduate studies at the Pontifical University of St. Thomas Aquinas in Rome, and in 1987 was awarded a license in canon law.  On returning to Canada, he served as Vice-Chancellor of the Hamilton Diocese from 1987 until 1990 and as Chancellor from 1990 to 1994. From 1994 -2006, Bishop Hundt served as the pastor of Holy Cross Parish in Georgetown, Ont.  He was appointed Auxiliary Bishop of Toronto by Pope Benedict XVI on February 11, 2006 and his Episcopal ordination was celebrated on April 25, 2006 at the Cathedral of Christ the King, Hamilton, Ontario.  Bishop Hundt was installed as Bishop of the Diocese of Corner Brook and Labrador on April 13, 2011 at the Cathedral of the Most Holy Redeemer, Corner Brook.  On December 12, 2018, Pope Francis named Bishop Hundt as Archbishop of St. John’s.


Facts 

  • 8th Archbishop of St. John’s & 14th Bishop
  • Born: August 26, 1956
  • Ordained to Priesthood: May 8, 1982
  • Ordained to Episcopate: April 25, 2006
  • Bishop of Corner Brook - Labrador s: 2011-2018
  • Appointed Archbishop of St. John’s: December 12, 2018
  • Took Canonical Possession of the Archdiocese: January 29, 2019

Contact Us

Office of the Archbishop

Pastoral Center

200 Military Road

St. John’s, NL A1C 2E8

Tel: (709) 726-3660

Fax: (709) 753-5600

The Archbishop

Archbishop Peter J. Hundt

Email: archdiocese@rcsj.org

Secretary to the Archbishop

Mrs. Janet Stead

Tel: (709) 726-3660 | Ext 230

Fax: (709) 753-5600

Email: archdiocese@rcsj.org